Karbon Peeling

Karbon Peeling Tarsus

Karbon peeling, yüz bölgesine özel olarak hazırlanmış olan bir karbon solüsyonu sürülerek gerçekleştirilen lazer uygulamasıdır. Uygulama ile cilt gençleşme, yenilenme ve bazı cilt sorunlarını düzeltme hedeflenir. Daha canlı ve parlak bir cilt yüzeyine sahip olmak için yapılan bu uygulama cilt tonunda açılma ve aydınlanma, gözeneklerde küçülme ve sivilcelerde düzelme olur. Karbon peeling, lazerle gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Kullanılan karbon solüsyonu, lazerin deride daha iyi emilmesini ve cildin yenilenmesini sağlar. Cilde sürülen karbon solüsyonu, bir süre bekletildikten sonra lazer işlemi yapılır. Karbon parçacıkları lazerin etkisi ile parçalanırken deride soft bir soyulma ve yenilenme sağlar.

Karbon Peeling Uygulaması

Karbon solüsyonunun uygulanması ile gerçekleştirilen işlem, cilt gözeneklerinde ısı dalgalarının daha fazla etkili olmasını sağlar. Lazer sayesinde karbon parçacıklarının buharlaşması aynı zamanda cilde peeling etkisi yapar. Bu işlem sayesinde derideki kolajen miktarı artar ve cilt kendi kendini yenilemeye başlar. Gözeneklerdeki küçülme de uygulamanın bir sonucudur. Gözeneklerin küçülmesi ile beraber ince kırışıklık ve hafif izlerde de düzelme sağlanır. Ayrıca ciltteki ton farklılıkları azalır ve daha canlı ve parlak bir cilt rengi elde edilir.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Uygulama, özel bir karbon solüsyonu ve lazer cihazı yardımı ile gerçekleştirilir. İşleme geçilmeden önce yüzün tamamı, ince bir tabaka şeklinde karbon solüsyonu ile kaplanır. Ardından, 5-10 dakika beklenir ve karbon solüsyonunun cilt üzerinde maske hali alması sağlanır ve üzerine Q-Switched Nd:YAG Lazer uygulanır. Lazer ışınlarının etkisi ile karbon tanecikleri cildin yüzeyel tabakasına doğru emilir ve burada yüksek ısı oluşturur ve ikinci aşamada kısa atım lazer modu ile karbon tanecikleri ısı etkisi ile patlatılır ve deriden uzaklaştırılır. Böylelikle hem karbonun iyileştirici etkisi hem de lazer ışınlarının hasar yaratarak iyileşme ve düzelme sağlayıcı etkisi ile ciltteki problemler çözümlenir.

Karbon Peeling Hangi Problemlerin Çözümünde Kullaılır?

Oldukça etkili bir uygulama olan karbon peeling, pek çok sorunun çözümlenmesini sağlar. Bu cilt problemlerini şöylece sıralayabiliriz:

  • Gözeneklerin daraltılması
  • Cilt yağlanması
  • Akne ve sivilce tedavisi
  • Anti-aging (yaşlanmaya karşı önlem, yaşlılık belirtilerini yok etme)
  • Yüzeysel kırışıklıkların açılması
  • Cilt renginin daha canlı ve sağlıklı görünmesi

Karbon peelingin ağrısız olması ve her cilt tipi için uygun olması en büyük avantajıdır. Ayrıca, uygulama, yaz ve kış mevsiminde herhangi bir engel olmadan yapılabilmektedir.

Uygulama, alerjik reaksiyonları olmayan ve lazer uygulamalarının yapılmasında sakınca bulunmayan kadın ve erkek herkese bu işlem yapılabilir.

Karbon Peeling Seans

İşlem Kaç Seans Sürer?

Seans sayıları cildin ihtiyacına göre değişir. Genel olarak, 4 seans yetmektedir ancak sorunun büyüklüğü seans sayısını 10’a çıkarabilmektedir.

Tek bir seansın süresi 10-15 dakikadır. Karbon maskesinin kuruması ile işleme başlanır. Seanslar 1 ya da 2 haftalık periyotlarla yapılır. Bazı durumlarda bu süre 10 gün de olabilmektedir.

Uygulamadan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan uygulamadan hemen sonra kişi sosyal hayatına dönebilir. Ancak dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Lazerli uygulamaların tamamında olduğu gibi bu işlemden sonra da güneşten korunmak gerekir.

Bu nedenle, güneş koruyucu kremler hem tedavi süresince hem de tedaviden sonra kullanmalıdır. Bunun yanı sıra uygulamanın yapıldığı bölge kısa bir süre yıkanmamalıdır.

Bu işlemin etkisi yapıldığı andan itibaren, yani karbon tanecikleri deri altına yayıldığı andan itibaren başlar ve epidermiste, yani deri üzerinde istenen etkilerin gözlenmesi ikinci-üçüncü seanstan sonra gerçekleşir.

Seanslar devam ettikçe istenen sonuçlar daha belirgin bir şekilde kendini göstermeye başlar. Son seanstan 1–2 hafta sonra da tamamen güzel bir görünüm elde edilmiş olur.