Ozon Terapi

Ozon Terapi Tarsus

Ozon terapi, ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Ozon gazı 3 adet oksijen atomundan oluşan renksiz, şeffaf bir gazdır. Kendine has bir kokusu vardır. Ozon, oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Aktif oksijen ya da süper oksijen olarak da adlandırılır.

Medikal ozon, tıbbi uygulamalarda iyi bir antioksidan, iyi bir yüzey dezenfektanıdır. Mantar ve virüsler ozonla karşılaştıklarında canlılıklarını kaybederler. Medikal ozon tedavisi ile doku ve hücrelerin OKSİJENİ en iyi şekilde kullanması amaçlanır.

Ozon terapi tıpta hastalıklarda 150 yıldır kullanılmakta olup, asla alternatif bir tıp yöntemi değildir.

Ozon terapi, uzman ellerde ve hekim kontrolünde uygulandığında güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemi olup yan etkisi neredeyse hiç yoktur. Görülebilecek yan etkiler sadece uygulama hatalarına bağlı lokal komplikasyonlar şeklindedir.

Ozon Terapi

Ozon Terapinin Kullanım Amacı

Beyaz kan hücrelerinin oluşumunu ve fonksiyonlarını artırır. Bakteri, virüs ve mantarları öldürür. En güçlü doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir. Hızla büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasının ve yayılmasının engellenmesine yardımcı olur. Alyuvarların (kanda oksijen taşıyan kırmızı hücreler) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır. Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır. Hücre içi solunumunu (hücrenin fonksiyonu görebilmesi için gerekli enerji kaynağını elde etmesi) hızlandırır. Detoks edici özelliği ile vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. (Kurşun, civa gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilaç kalıntılarının atılmasını hızlandırır.)

Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir. Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar, böylelikle damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak dolaşımı düzenler.

Ozon Tedavisinin Amacı

 • Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini tetikler, ciltte sıkı ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasını sağlar.
 • Daha temiz, yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt kazandırır,
 • Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır,
 • Damarları (arter ve venler) yeniler, tansiyonun düzelmesini sağlar,
 • Kan ve lenf sistemini temizler,
 • Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar,
 • Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır,
 • Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir,
 • Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,
 • Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir,
 • Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır,
 • Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Ozon Terapi Amacı

Ozon Tedavisinin Kullanıldığı Hastalıklar

İyileşmeyen Yaralar

Diyabet yaraları, enfekte olmuş ve iyileşmeyen yaralar, yatakta uzun süre yatmaya bağlı çıkan bası yaraları (dekubitüs ülseri), dolaşım bozukluğuna bağlı kol ve bacaklarda çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir. Ozon tedavisi yara bölgesine kan akımı sağlayan kılcal damarları geliştirerek yara bölgesine gelen kan ve oksijeni artırmış olur. Aynı zamanda yara oluşmasına sebep olan bakterileri öldürerek de tedavi sağlanır. Ayrıca çeşitli nedenlere bağlı cilt alerjileri, egzamalar ozon tedavisine adaydırlar. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.

Romatizmal ve Kas Eklem Hastalıkları

Kemik deformasyonu gelişmemiş gonartrozlarda (eklem harabiyetleri), eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturacak, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderecektir. Romatoid artrid gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini regüle ettiğinden diğer medikal tedavilerle kombine edildiğinde dramatik iyileşmeler gözlenmektedir. Ayrıca yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın rastlanan bir hastalık olan fibromiyaljide ozon başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.

Virüslerden Kaynaklanan Hastalıklar

Zona, uçuk gibi viral hastalıklarda virüsün vücuttan atılmasında bağışıklık sistemini güçlendirerek aynı zamanda ozunun virüse direkt teması ile etkili olur.

Deri Hastalıkları

Ozon virüs, bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak, daha yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi sağlanır.

Bağırsak Hastalıkları

İltihaplı bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal ozon gazı püskürtmesi şeklinde yapılan bölgesel uygulamaların çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Kadın Hastalıkları

Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormonal durumu düzenleyici rolü ile etkili olur.

Yaşlılıkta Ozon Tedavisi

Sağlıklı yaşlanmayı ve genç kalmayı sağlamak amacıyla; “Anti-Aging” bir başka değişle “geriye yaşlanma” bu yöntemin hedefi uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmayı sağlamaktır. Bu amaçla yapılması gereken çok şey var elbette, işte bunlardan biri de ozon terapidir. Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır. Bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Hücreler tıpkı insanlar gibi solurlar. Bunun için hücre seviyesindeki ortamda oksijen moleküllerinin bulunması şarttır. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler. Fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Ozon uygulanan kişilerde yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra yaşam kalitesinin önemli düzeyde arttığı bilinmektedir.

Ozon Terapi Bileşenleri

Ozonun Uygulanmaması Gereken Durumlar

Ozonun uygulanmasının yasak olduğu hastalıklar son derece sınırlıdır.

 1. Favizm; alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile seyreden (Glukoz 6 fostat dehidrogenaz enzim eksikliği) hastalıkta,
 2. Aşırı alkol kullananlarda,
 3. Hipertroidi; troid bezi aşırı çalışanlarda,
 4. İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (hemofili, kanama pıhtılaşma hastalıkları vs.) olan hastalara uygulama yapılmaz.
 5. Kronik ve tekrarlayıcı pankreas bezi iltihaplarında (pankreatitler),
 6. Yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi bazı hastalıklarda,
 7. Ozona karşı alerjisi veya intoleransı (çok nadir görülen bir durum olup daha ziyade kokuya olan tahammülsüzlüklerde oluşabilir) Bu bakımdan uygulama öncesi bazı laboratuvar analizleri yapılarak durum denetlenmelidir.

Ozon ile Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 • Major Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye enjekte edilir.
 • Minor Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.
 • Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.
 • Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine enjekte edilir.

Ozon Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ozon tedavisinin herhangi bir şekli uygulanmadan önce terapiyi uygulayacak doktora kullandığınız ilaçlardan ve uygulanan özel diyetlerden yakın zamanda bitmişse bile bahsetmeyi unutmayınız. Eğer sadece doktor tavsiye derse,bunları bırakmalısınız. Doktorunuz, varsa kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden ve diğer şikayetlerden ve geçmişte tedavi edildiğinizden veya edilmekte olduğunuzdan haberdar etmelisiniz.

Ozon tedavisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.

Ozon Terapide Dikkat Edilmesi Gerekenler